2025年亮点给力提优课时作业本七年级英语上册译林版


注:目前有些书本章节名称可能整理的还不是很完善,但都是按照顺序排列的,请同学们按照顺序仔细查找。练习册 2025年亮点给力提优课时作业本七年级英语上册译林版 答案主要是用来给同学们做完题方便对答案用的,请勿直接抄袭。



《2025年亮点给力提优课时作业本七年级英语上册译林版》

A(2025·盐城市滨河路中学期末)
新素材 社会热点 People are spending much money buying mystery boxes(盲盒) these days. Usually, there are toys in mystery boxes, but now shops are putting food in them. They are "leftover(剩菜) mystery boxes".
They are more and more popular in China's cities, such as Beijing, Nanjing and Chengdu. The food inside is near its expiration date(保质期) and will be thrown away if no one buys it.
Each box costs little money but has a lot of food inside. I buy leftover mystery boxes from an app called Too Good To Go. Each box costs about 3 to 5 pounds (27 to 45 yuan), and there are usually three to four things inside. For example, a box I buy from the coffee shop has three kinds of bread and one cake. The box costs 3 pounds but the original price(原价) is around 10 pounds. Every time I buy a mystery box, I feel happier thinking about how much money I can save. Wasting less food is also good for the environment(环境).
But the boxes also bring me problems. Because I can't choose what's in the box, sometimes I get the same kind of food. Also, the food may not be nutritious(有营养的) enough. I have to make other dishes, such as a salad, to make the meal healthier.
( )1. What is a leftover mystery box?
A. A box with toys. B. A box with money.
C. A box with food. D. A box with shops.
( )2. How much money does the writer save when he buys a box from the coffee shop?
A. 3 pounds. B. 5 pounds. C. 7 pounds. D. 10 pounds.
( )3. Which is RIGHT about mystery boxes according to the passage?
A. We can only buy them in Beijing, Nanjing and Chengdu.
B. We can get more food with less money.
C. The food price is higher than before.
D. It wastes more food.
( )4. Why do the boxes bring problems to the writer?
A. Because of fewer choices and less nutrition.
B. Because he always gets the same kind of food.
C. Because he loves salad.
D. Because the food is nutritious enough.
答案: 1. C 2. C 3. B 【解析】根据第三段中“Each box costs little money but has a lot of food inside.”可推知,我们可以用更少的钱买到更多的食物。4. A

查看更多完整答案,请扫码查看

关闭