第15页
- 第1页
- 第2页
- 第3页
- 第4页
- 第5页
- 第6页
- 第7页
- 第8页
- 第9页
- 第10页
- 第11页
- 第12页
- 第13页
- 第14页
- 第15页
- 第16页
- 第17页
- 第18页
- 第19页
- 第20页
- 第21页
- 第22页
- 第23页
- 第24页
- 第25页
- 第26页
- 第27页
- 第28页
- 第29页
- 第30页
- 第31页
- 第32页
- 第33页
- 第34页
- 第35页
- 第36页
- 第37页
- 第38页
- 第39页
- 第40页
- 第41页
- 第42页
- 第43页
- 第44页
- 第45页
- 第46页
- 第47页
- 第48页
- 第49页
- 第50页
- 第51页
- 第52页
- 第53页
- 第54页
- 第55页
- 第56页
- 第57页
- 第58页
- 第59页
- 第60页
- 第61页
- 第62页
- 第63页
- 第64页
- 第65页
- 第66页
- 第67页
- 第68页
- 第69页
- 第70页
- 第71页
- 第72页
- 第73页
- 第74页
- 第75页
- 第76页
- 第77页
- 第78页
- 第79页
- 第80页
- 第81页
- 第82页
- 第83页
- 第84页
26. How does Harison's school save water when planting?
27. What does the underlined word "it" in Mark's post refer to?
28. (中考新设问·信息匹配) Match the person with the information and choose the right answer.
29. (情境设问) If the regular light bulbs cost you 100 yuan in electricity a month, how much do the energy-saving light bulbs cost a month?
30. In which unit of the textbook can we read this passage?
31. Why does Harison's school have a vegetable garden?
32. (中考新设问·开放性试题) What does your class or school do to protect the environment? Please write a short introduction.
A
27. What does the underlined word "it" in Mark's post refer to?
C
28. (中考新设问·信息匹配) Match the person with the information and choose the right answer.
D
29. (情境设问) If the regular light bulbs cost you 100 yuan in electricity a month, how much do the energy-saving light bulbs cost a month?
A
30. In which unit of the textbook can we read this passage?
C
31. Why does Harison's school have a vegetable garden?
To let students learn more about vegetables and fruit.
32. (中考新设问·开放性试题) What does your class or school do to protect the environment? Please write a short introduction.
Our class organizes weekly clean-ups at the local park with the neighbours. We also put up posters to call on people to take action together. Besides, every year, our school plants trees in the mountains near the city. These actions make the environment better.
答案:
26. A 27. C 【解析】代词指代题。题干意为:Mark 的帖子中画线单词"it"指的是什么?根据画线单词上文及所在句"We send the used paper to a factory to make new paper. Then we use it for our textbooks."可知,这里的"it"指的是由工厂制造的新纸。故选C。 28. D 【解析】信息匹配题。题干意为:将人与信息匹配,并选择正确的答案。根据第二段"The vegetables and fruit are good for both us and the environment because they are organic(有机的)."可知,Harison 的学校种植有机蔬菜,a 对应②;根据第三段中"My school recycles(回收)rubbish and saves paper."可知,Mark 的学校回收垃圾并节约纸张,b 对应③;根据第四段中"Using too much electricity(电)is bad for the environment.""We're using energy-saving light bulbs(电灯泡)instead of the regular light bulbs."可知,Hanna 的学校使用节能灯泡来保护环境,c 对应①。故选D。 29. A 【解析】数字计算题。题干意为:如果普通灯泡每月电费100元,那么节能灯泡每月的花费是多少?根据第四段"We're using energy-saving light bulbs(电灯泡)instead of the regular light bulbs. They can also save 75% of the money."可知,节能灯泡一个月能节省75%的钱,因此节能灯泡一个月的花费是25元。故选A。 30. C 【解析】推断文章出处题。题干意为:我们可以在课本中的哪个单元读到这篇文章?根据文章内容可知,三位学生分别介绍了自己学校的环保行动,包括种植有机蔬菜、回收垃圾、节约纸张和电力。C 选项"绿色校园"符合语境。故选C。 31. To let students learn more about vegetables and fruit. 32. Our class organizes weekly clean-ups at the local park with the neighbours. We also put up posters to call on people to take action together. Besides, every year, our school plants trees in the mountains near the city. These actions make the environment better./...
查看更多完整答案,请扫码查看