一 [教材变式题]Read and match. 根据所学知识,用线将对应的拼图连接起来,组成一个正确的句子。
How much ○
Three pairs of socks ○
A pencil ○
⊂⊃ is ⊂⊃
⊂⊃ are ⊂⊃
two books? ○
a pair of shoes? ○

12 yuan. ○
How much ○
Three pairs of socks ○
A pencil ○
⊂⊃ is ⊂⊃
⊂⊃ are ⊂⊃
two books? ○
a pair of shoes? ○
12 yuan. ○
答案:
How much is two books? Three pairs of socks are a pair of shoes? A pencil 12 yuan.
二 Look, read and judge. Mr Li借助AI工具设计了网店物品的展示页面。请根据图片,判断下列句子或对话正(T)误(F)。

( )1. Two pairs of socks are £10.
( )2. Linlin can see a skirt in this shop.
( )3. We can buy three pairs of shorts for £44.
( )4. Junjun wants two pairs of shoes. He needs £90.
( )5. —How much is a pair of trousers? —£28.
( )1. Two pairs of socks are £10.
( )2. Linlin can see a skirt in this shop.
( )3. We can buy three pairs of shorts for £44.
( )4. Junjun wants two pairs of shoes. He needs £90.
( )5. —How much is a pair of trousers? —£28.
答案:
1.T 2.F 3.F 4.T 5.T
三 [学科融合]Read and write. 根据对话内容,补全购物小票。
A: Can I help you?
B: Yes. How much is one sandwich?
A: Fifteen yuan.
B: Two sandwiches, please. And how much is a box of ice cream?
A: It's six yuan.
B: I want one, please.
A: Do you like cakes? It's just(仅仅) ten yuan for one.
B: Great! Five cakes, please.
A: OK. Here you are.
Star Shop
2025/6/5 15:37
| Item(商品) | Qty(数量) | Unit price(单价) |
| Sandwich | 2 | ¥______ |
| Ice cream | ______ | ¥6 |
| Cake | ______ | ¥______ |
| Total(总额): | | ¥______ |
Thank you for coming! 💰
A: Can I help you?
B: Yes. How much is one sandwich?
A: Fifteen yuan.
B: Two sandwiches, please. And how much is a box of ice cream?
A: It's six yuan.
B: I want one, please.
A: Do you like cakes? It's just(仅仅) ten yuan for one.
B: Great! Five cakes, please.
A: OK. Here you are.
Star Shop
2025/6/5 15:37
| Item(商品) | Qty(数量) | Unit price(单价) |
| Sandwich | 2 | ¥______ |
| Ice cream | ______ | ¥6 |
| Cake | ______ | ¥______ |
| Total(总额): | | ¥______ |
Thank you for coming! 💰
答案:
Star Shop
2025/6/5 15:37
Item(商品) Qty(数量) Unit price(单价)
Sandwich 2 ¥15
Ice cream 1 ¥6
Coke 5 ¥10
Total(总额): ¥86
Thank you for coming!
2025/6/5 15:37
Item(商品) Qty(数量) Unit price(单价)
Sandwich 2 ¥15
Ice cream 1 ¥6
Coke 5 ¥10
Total(总额): ¥86
Thank you for coming!
查看更多完整答案,请扫码查看