2025年53天天练四年级英语上册沪教版


注:目前有些书本章节名称可能整理的还不是很完善,但都是按照顺序排列的,请同学们按照顺序仔细查找。练习册 2025年53天天练四年级英语上册沪教版 答案主要是用来给同学们做完题方便对答案用的,请勿直接抄袭。



《2025年53天天练四年级英语上册沪教版》

一、听录音,圈出恰当的答语的序号。🎧
1. A. We need some rice. B. We'd like some rice. C. We like rice.
2. A. They're twenty yuan. B. It's twenty yuan. C. There are twenty bars.
3. A. I need a bottle of juice. B. Yes,I do. C. I buy the red one.
4. A. I have five apples. B. They're fifty yuan. C. I have fifty yuan.
答案: 1. B 2. B 3. A 4. C
二、听录音,判断下列图片与所听内容是否相符,相符写A,不相符写B。🎧
1. ¥6 ○
2. ¥15 ○
3. ¥46 ○
4. ○
5. ¥45 ○
答案: 1. A 2. B 3. B 4. A 5. A
三、根据图片提示,用恰当的内容填空。

"I need some 1. and candy."
"Can I help you?"
"I'd like 2. ."
"How much is 3. ?"
"15 yuan."
答案: 1. bread
2. a bag of rice
3. a/the box of eggs
四、将问句与对应的答句连线。
1. How many eggs are there? A. It's twelve yuan.
2. What would you like? B. They are twenty yuan.
3. How much are the apples? C. There are thirty.
4. How much is a bottle of juice? D. We'd like a bar of chocolate.
答案: 1—C 2—D 3—B 4—A
五、根据图片提示,用数字给下列句子排序,使其成为一段通顺的故事。

( )He sells the cow and buys a beautiful dress for me.
( )He returns(归还) the dress and buys the cow back. It's important to buy things we need instead of(而不是) things we want!
( )I'm Rosa. I live with my husband(丈夫),Thomas. We have a cow. It gives milk every day. We sell the milk to get food.
( )I'm so angry! We need the cow for milk. We sell the milk and get food. We can't eat the dress!
( )One day,Thomas asks me to go to a dance. I don't want to go,because I don't have a dress.
答案: 3 5 1 4 2

查看更多完整答案,请扫码查看

关闭