一、Read and judge. 阅读对话,判断正(T)误(F)。
Assistant: Can I help you? Chen Jie: Yes, I want a dress.
Assistant: How about this yellow dress? It's pretty. Chen Jie: How much is it?
Assistant: It's forty - five yuan. Chen Jie: It's cheap. Can I try it on?
Assistant: Sure! Here you are. Chen Jie: It's too big for me.
Assistant: What about this white one? It's nice. Chen Jie: How much is it?
Assistant: It's ninety - eight yuan. Chen Jie: Oh, it's too expensive.
(
(
(
(
(
Assistant: Can I help you? Chen Jie: Yes, I want a dress.
Assistant: How about this yellow dress? It's pretty. Chen Jie: How much is it?
Assistant: It's forty - five yuan. Chen Jie: It's cheap. Can I try it on?
Assistant: Sure! Here you are. Chen Jie: It's too big for me.
Assistant: What about this white one? It's nice. Chen Jie: How much is it?
Assistant: It's ninety - eight yuan. Chen Jie: Oh, it's too expensive.
(
F
) 1. Chen Jie is in a toy store.(
F
) 2. The yellow dress is \45.(
T
) 3. The yellow dress is pretty.(
F
) 4. The yellow dress is small for Chen Jie.(
T
) 5. The white dress is expensive.
答案:
1. F 2. F 3. T 4. F 5. T
二、[新考法] Read and fill in the blanks. 阅读短文,补全表格。
Today is Sunday. It is our shopping day. We buy many things. I buy a pair of socks. They are cheap. They're five yuan. I want to buy a basketball, too. But the basketball is expensive. It's $¥$ 99. Then, I buy a kite. Dad buys a bag of rice and some tea. Mom buys a white scarf and some sugar. My sister Kate buys some apples and a pencil case. We are all very happy.

Today is Sunday. It is our shopping day. We buy many things. I buy a pair of socks. They are cheap. They're five yuan. I want to buy a basketball, too. But the basketball is expensive. It's $¥$ 99. Then, I buy a kite. Dad buys a bag of rice and some tea. Mom buys a white scarf and some sugar. My sister Kate buys some apples and a pencil case. We are all very happy.
1. a bag of rice 2. some sugar 3. a pencil case 4. a kite
答案:
1. a bag of rice 2. some sugar 3. a pencil case 4. a kite 解析:根据短文第7~10句话可知,“我”原来想买一个篮球,但它太贵了,然后“我”就买了一个风筝。
三、Write. 写作。
课堂上,Mike 和 Tom 在根据图片练习询问物品的价格,你能帮他们编一段对话吗?不少于5句话。

课堂上,Mike 和 Tom 在根据图片练习询问物品的价格,你能帮他们编一段对话吗?不少于5句话。
One possible version: Mike:How much are the socks? Tom:They're 3 yuan. Mike:Oh,that's cheap. How much is the coat? Tom:It's 59 dollars. Mike:It's expensive.
答案:
One possible version: Mike:How much are the socks? Tom:They're 3 yuan. Mike:Oh,that's cheap. How much is the coat? Tom:It's 59 dollars. Mike:It's expensive.
查看更多完整答案,请扫码查看