2025年1课3练单元达标测试七年级英语上册译林版


注:目前有些书本章节名称可能整理的还不是很完善,但都是按照顺序排列的,请同学们按照顺序仔细查找。练习册 2025年1课3练单元达标测试七年级英语上册译林版 答案主要是用来给同学们做完题方便对答案用的,请勿直接抄袭。



《2025年1课3练单元达标测试七年级英语上册译林版》

1. There is a new
mall
(购物中心)near my home.
2. The picture on the wall
costs
(花费)a lot of money. It has a long history.
3. We teenagers should learn to
manage
our money.
4. It's parents' duty to pay for the children's
education
(教育).
5. The Russian doll is too
expensive
,so I don't buy it.
答案: 1. mall 2. costs 3. manage 4. education 5. expensive
1. The price of this watch is 50,000 yuan. Don't you think the price is too ______?
B

A.cheap
B.high
C.much
D.expensive
答案: B [解析]句意:这块手表的价格是 5 万元。你不觉得价格太高了吗?谈论“价格(price)”,我们一般说“高(high)”或“低(low)”;expensive(昂贵的)用来说“物品”,而不是“价格”。故选 B。
—Does Chang'e 5 get anything important back from the moon?
—Yes, it brings
B
soil(土壤)back to the Earth.
A.any
B.some
C.little
D.few
答案: B [解析]句意:——嫦娥五号从月球上带回什么重要的东西了吗?——是的,它把一些土壤带回了地球。此句为肯定句,soil 为不可数名词。故选 B。
3. —
How much
are these apples?
—10 yuan a kilo. They are from Shandong.
A.How many
B.How much
C.How old
D.How heavy
答案: B [解析]句意:——这些苹果多少钱?——10 元一公斤,它们来自山东。询问价格用 how much。故选 B。
4. —Does the phone ______ you lots of money?
—Yes. I ______ more than 9,000 yuan on it.
C

A.spend; cost
B.cost; take
C.cost; spend
D.take; spend
答案: C [解析]考查动词辨析。句意:——你花费很多钱买这个手机吗?——是的,我花了超过 9000 元。cost 意为“花费(钱)”,主语一般是物;take 意为“花费”,多用于“it takes sb+时间+to do sth”的结构中;spend 意为“花费”,主语为人。故选 C。
5. —What can I do for you?
D

A.You can help me.
B.You're welcome.
C.No, you are wrong.
D.I want a Russian doll.
答案: D [解析]考查交际用语。句意:——我能为你做什么?——我想要一个俄罗斯玩具。You can help me 意为“你可以帮助我”;You're welcome 意为“不用谢”;No,you are wrong 意为“不,你错了”;I would like a Russian doll 意为“我想要一个俄罗斯玩具”。What can I do for you 通常是营业员或服务员说的话,意为“我能为你做什么”。直接回答自己的需求即可。故选 D。
1. We
make a budget
to
manage
money
well
every year.
2. We have to
pay
1000 yuan
for
our
daily needs
every month.
3. How do you want to spend
the other half

4. Going out of vacations
can be expensive
.
5.
It's
useful to learn
to save money
.
答案: 1. make a budget; manage; well 2. pay; for; daily needs 3. the other half 4. can be expensive 5. It's; to save money
1. We can buy
A
in Uncle Dai's Restaurant.
2. If Tom wants a Beef Hamburger and two glasses of Lemon Cola at noon,he should pay
B
.
3. What can we know from the text?①Price ②Address ③ Opening hours ④Phone number
B

4. In which part of a newspaper can we read the text?
C
答案: 1. A [解析]细节理解题。根据“Colourful Fruit Salad ¥10”可知,在戴叔叔的餐馆可以买到水果沙拉。故选 A。2. B [解析]推理判断题。根据“Beef Hamburger ¥13”,“Lemon Cola ¥3”和“Lemon Cola. Buy one get one free. From 11:00 to 14:00”可知,Tom 中午买两杯柠檬可乐只用付一杯的钱,所以 Tom 买一个牛肉汉堡和两杯柠檬可乐需要付 13+3=16 元。故选 B。3. B [解析]细节理解题。根据“Lemon Cola ¥3;Lemon Black Tea ¥3;Strawberry Ice Cream ¥5;Chocolate Ice Cream ¥5;Garden Vegetable Salad ¥10;Colourful Fruit Salad ¥10;Egg Hamburger ¥12;Beef Hamburger ¥13;Chicken Hamburger ¥13”和“Address:No. 270,Zhonghua Road Tel:88476355”可知文章提到了这家餐馆食物的价格、地址和电话。故选 B。4. C [解析]文章出处题。根据表格内容可知,本文是一则餐馆的促销广告,所以可能会在报纸的食物与健康的板块看到这则内容。故选 C。

查看更多完整答案,请扫码查看

关闭