There are many things we need to know, but we do not learn them at school. For example, if we want to use our money wisely, we need to shop carefully. We need to know how to compare(比较) the prices of the things in different shops. We also need to know how to make the best choice when we shop.
Knowing how to make such choices is a life skill, and we need to practice it in our daily life.
Supermarket W
Business hours: 6:00 a.m – 10:30 p.m.
Eggs (1 kilo): £ 6.50
Apples(1 kilo): £3.80
Pork ( 1 kilo): £18.20
Tomatoes (1 kilo): £1.58
Environment: Very good
Service: Good
Supermarket M
Business hours: 5:30 a.m – 10:30 p.m.
Eggs (1 kilo): £6.60
Apples(1 kilo): £3.96
Pork ( 1 kilo): £18.20
Tomatoes (1 kilo): £1.50
Environment: Very good
Service: Good
Supermarket Y
Business hours:6:00 a.m – 10:00 p.m.
Eggs (1 kilo): £ 6.20
Apples(1 kilo): £3.30
Pork ( 1 kilo): £17.20
Tomatoes(1kilo):£1.30
Environment: Need improving
Service: Just so-so
Supermarket T
Business hours: 6:00 a.m – 9:30 p.m.
Eggs (1 kilo): £6.90
Apples(1 kilo): £4.00
Pork ( 1 kilo): £18.60
Tomatoes (1 kilo): £1.60
Environment: Just so-so
Service: Bad
【小题1】Which supermarket has the longest Business Hours?

A.Supermarket W.B.Supermarket T.
C.Supermarket Y.D.Supermarket M.
【小题2】The price of the pork in ___________ is the same as that in ___________.
A.Supermarket W; Supermarket M
B.Supermarket Y; Supermarket T
C.Supermarket W; Supermarket Y
D.Supermarket M; Supermarket T
【小题3】If you want to spend the least money on eggs, which supermarket will you go to?
A.Supermarket W.        B.Supermarket M.
C.Supermarket Y.         D.Supermarket T.
【小题4】From above, which supermarket may have the fewest shoppers?
A.Supermarket W.   B.Supermarket T.
C.Supermarket M.    D.Supermarket Y.
【小题5】What may be the reason if a shopper usually shops in Supermarket Y?
A.The Environment.B.The Service.
C.The Business hours.D.The Price.


【小题1】D
【小题2】A
【小题3】C
【小题4】B
【小题5】D

解析试题分析:这篇短文主要介绍了如何在超市的购物常识,并且详细介绍了几家超市的物品的价格信息,营业时间及人们对他们的环境及服务的评价信息。
【小题1】通过比较几个超市的营业时间,可知选D,长达17个小时。
【小题2】根据短文描述,可知这两家超市的牛肉价格都是18.6美元,故选A。
【小题3】根据价目表描述,可知y超市的鸡蛋最便宜,故选C。
【小题4】根据对几个超市服务的评价,可知超市T的服务评价是坏的,故他的顾客最少,选B。
【小题5】结合常识可知,顾客最看重的就是价格,其次是服务质量,故选D,价格。
考点:关于在超市购物的说明文阅读
点评:本文信息量较大,出现数字较多。阅读中注意把握每篇的重点内容。注意几家超市之间物品价格的区别.然后带着问题,再读短文,找出答题依据.对于有关数字的问题,要认真分析,并进行必要的计算.

关闭